Uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, wykształcenia czy statusu społecznego. Lekarze wyodrębniają jednak grupy bardziej narażone na rozwój choroby alkoholowej. Ludzie zaliczający się do nich powinni szczególnie zwrócić uwagę na swoje zachowania i przyzwyczajenia związane z alkoholem – nawet niewielkie sygnały mogą być powodem do niepokoju, którego nie należy bagatelizować. Takie drobnostki mogą bardzo szybko przekształcić się w patologiczne wzorce, przez które już bardzo prosta i krótka droga do popadnięcia w nałóg. Nadużywanie alkoholu jest działaniem niebezpiecznym nie tylko dla samego alkoholika, ale także dla jego otoczenia, które musi zmagać się z jego irracjonalnymi zachowaniami. Nadmiar substancji uzależniającej przyczynia się do występowania kłótni w rodzinach i na tle społecznym.
Niestety, wciąż nie jest pewne, jakie objawy dokładnie świadczą o rozwoju uzależnienia alkoholowego. Z tego względu, nawet podstawowe sygnały, które mogą wskazywać na pierwsze momenty powstawania nałogu są ignorowane lub niezauważone. Ludzie bardzo skutecznie potrafią kamuflować ten problem, nawet nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Dla bliskich alkoholizm staje się wyraźny wtedy, gdy zmienia się zachowanie u podejrzanej osoby. Jeśli zauważysz sygnały, że Twój bliski zmaga się z chorobą alkoholową, natychmiast porozmawiaj z nim o podjęciu leczenia. Jeśli obawiasz się, że Twoje słowa nie wystarczą, zwróć się o pomoc do specjalisty.
Długofalowe spożywanie alkoholu wiąże się z pozostawaniem w ciągach alkoholowych, które z kolei sprawiają, że organizm człowieka cierpi przez dostarczanie mu regularnie dużych dawek etanolu. Etanol jest trucizną, wpływa szkodliwie na żołądek, nerki, serce, trzustkę, wątrobę i mózg. Spożywanie alkoholu wiąże się ze zwiększeniem powstawania chorób psychicznych, dolegliwości i schorzeń przewlekłych. Zachowanie alkoholika zmienia się już na wczesnym etapie choroby – zaczyna on zaniedbywać swoje obowiązki związane z domem i pracą. Stopniowo przyzwyczaja organizm do etanolu, popadając w dokuczliwy nałóg. Alkoholik odczuwa przyjemność z picia alkoholu i wpływa to na jego zaprzeczenie, jakoby miał on problem z tą substancją. Dla ludzi uzależnionych używka jest cenna, do czasu, kiedy nie zacznie kompletnie niszczyć im życia.
Nadmierne spożywanie alkoholu etylowego może wiązać się z powstawaniem patologicznych zmian dotyczących funkcjonowania układu nerwowego u człowieka. Kiedy osoba uzależniona długotrwale spożywa alkohol, dochodzi do rozwoju zaburzeń na tle psychicznym. Przyjmowanie etanolu skutkuje także zmianami emocji u alkoholika – przestaje on radzić sobie sam ze sobą, traci kontrolę nad swoimi zachowaniami, staje się coraz bardziej nieświadomy skutków picia, bo najważniejsze jest trwanie w nietrzeźwości. W uzależnieniu alkoholowym istotne są fazy jego rozwoju oraz ilość wypijanego alkoholu. Najczęściej wyróżnionymi mechanizmami w postępowaniu i sposobie zachowania osób uzależnionych są agresja, przemoc, manipulacja, bagatelizowanie problemu, mechanizm zaprzeczenia i poszukiwanie towarzystwa do picia.
Zazwyczaj uzależnienie od alkoholu rozpoczyna się pozornie niegroźnie – człowiek spożywa alkohol okazjonalnie, początkowo nawet w małych dawkach. To zachowanie jednak bardzo szybko może przejść w ryzykowne picie, które charakteryzuje: spożywanie alkoholu w samotności, zwiększona tolerancja na alkohol, bardzo krótkie okresy trzeźwości i obniżenie jakości życia. Są to pierwsze sygnały, które powinny wzbudzić niepokój i nakłonić do skorzystania z pomocy specjalistów. Bardzo ważne jest ograniczenie alkoholu póki jest to możliwe. Warto także unikać sytuacji, które okazują się prowokujące do picia. Szkodliwe jest przebywanie w towarzystwie osób nadużywających alkohol albo w miejscach, które mogą wzmagać chęć upojenia się.
Alkoholizm to choroba składająca się z licznych faz, które charakteryzuje różne natężenie objawów. Uzależnienie rozwija się długotrwale, jednak to pozwala na rozpoczęcie leczenia i poszukanie pomocy jeszcze w chwili, kiedy nałóg nie jest znacząco pogłębiony – wtedy znacznie łatwiej jest podjąć walkę o życie w trzeźwości. Im dłużej trwa nałóg, tym ciężej jest się go pozbyć. Faza wstępna i ostrzegawcza rozwoju choroby alkoholowej charakteryzuje się tym, że chory coraz częściej sięga po alkohol, jednak jest na tyle ostrożny, że osoby w jego towarzystwie nie są w stanie zauważyć problemu. Alkoholik nie kontroluje swojego zachowania dopiero na przewlekłym i krytycznym etapie choroby – wtedy to alkohol przejmuje kontrolę nad życiem osoby uzależnionej.
Zachowanie alkoholika znacznie wpływa na jego otoczenie i osoby najbliższe. Kiedy nałóg jest silny, to substancja uzależniająca przyjmuje rolę prymarną w życiu takiej osoby. Staje się towarzyszem podczas każdej codziennej czynności. Osobę uzależnioną cechuje emocjonalna niestabilność, przesada w reakcjach i nadmierna agresja. Takie zachowania u alkoholika bardzo często są przyczyną do powstawania domowych konfliktów, które doprowadzają do rozpadu rodziny. Żona/mąż i dzieci nie są już w stanie ufać alkoholikowi, gdyż są świadomi jego kłamstw oraz odczuwają negatywny wpływ stresu na ich zdrowie psychiczne. Może dojść do współuzależnienia członków rodziny, którzy nie zrezygnują z pozostawienia bliskiego alkoholika w samotności i decydują się na dostosowanie rytmu swojego życia do sposobu postępowania uzależnionego i jego potrzeb. Jest to niestety błędne koło, które często doprowadza do pogłębienia choroby alkoholowej, gdyż alkoholik czuje się wspierany w swojej chorobie w bardzo zły sposób – zamiast nakłaniać go do podjęcia leczenia, rodzina akceptuje jego stan. Dzieci alkoholików tracą poczucie bezpieczeństwa, co wpływa na ich zdrowie psychiczne i skutkuje bardzo problematycznymi konsekwencjami w życiu dorosłym, takimi jak syndrom DDA, czyli syndrom Dorosłych Dzieci Alkoholików. To zwykle dzieci nie mają wpływu na sytuację i zmuszone są do dostosowania się do niej .
Podstawowe objawy głodu to zawroty głowy, ból głowy, nudności, rozdrażnienie, wahania nastroju, poirytowanie, wymioty, zaburzenia neurologiczne i psychiczne. Kiedy alkoholik podejmie walkę o trzeźwość, wówczas wykazuje tendencję agresywne – wszczyna awantury ze względu na nieradzenie sobie z bardzo silnymi emocjami. Wskazane jest, aby osoby uzależnione od alkoholu podejmowały próbę odstawienia substancji uzależniającej pod okiem specjalistów, nigdy nie powinny samodzielnie przerywać alkoholowych ciągów. Bardzo istotne jest, żeby rozpoczęły walkę o swoje życie – ale z pomocą lekarzy, którzy pomogą im szybko, skutecznie i bezpiecznie odstawić alkohol. Pierwszym krokiem do życia w trzeźwości jest odtrucie alkoholowe, czyli detoksykacja.