Alkohol i twarz: dlaczego po wypiciu stajesz się opuchnięty lub czerwony?

Alkohol może powodować poważne problemy zdrowotne. Ale cierpi nie tylko wątroba, serce, mózg i inne narządy wewnętrzne. Intensywne picie ma również negatywny wpływ na skórę i twarz.

Możesz zauważyć zaczerwienienie, opuchliznę, nasilenie trądziku i zmarszczek oraz inne nieprzyjemne skutki uboczne. Długotrwałe intensywne picie powoduje również przedwczesne starzenie się i matowienie cery.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak i dlaczego alkohol szkodzi Twojemu wyglądowi fizycznemu i co możesz z tym zrobić.

Co alkohol robi z organizmem?

Picie krótkotrwałe, długotrwałe picie chroniczne i upijanie się mają znaczący wpływ na organizm. Na początek jest szum alkoholowy, którego wszyscy doświadczają. To uczucie może sprawić, że poczujesz się zrelaksowany, spokojny i podekscytowany. Możesz zauważyć, że twoje zahamowania znikają i stajesz się bardziej towarzyski. Masz również większe szanse na ryzykowne zachowania i podejmowanie impulsywnych decyzji pod wpływem alkoholu.

Niektóre fizyczne skutki picia alkoholu często obejmują:

 • Kac;
 • Choroba/niewydolność wątroby;
 • Choroba serca;
 • Zwiększone ryzyko raka;
 • Wysokie ciśnienie krwi;
 • Przybranie na wadze;
 • Chroniczny nieświeży oddech;
 • Utrata pamięci;
 • Zaciemnienia;
 • Zwiększone ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.

Istnieją również emocjonalne skutki picia, takie jak:

 • Nieumiejętność kontrolowania emocji;
 • Wahania nastroju;
 • Drażliwość;
 • Agresywne i gwałtowne wybuchy;
 • Depresja;
 • Lęk.

Ponadto, jeśli w rodzinie występuje choroba psychiczna lub wcześniejszy stan, chroniczne i upijanie się może pogorszyć ten stan, a nawet spowodować jego wywołanie.

Alkohol i czerwona twarz 

Wśród wielu sposobów, w jakie alkohol wpływa na skórę, uporczywie czerwona twarz jest jednym z objawów, że pijesz za dużo. Ale dlaczego tak się dzieje?

Alkohol wywołuje stany zapalne w całym ciele, w tym na skórze. Może również powodować rozszerzanie się lub nawet pękanie naczyń krwionośnych, co sprawia, że ​​twarz wydaje się bardziej czerwona, nawet gdy nie pijesz. Alkohol może nawet powodować lub nasilać pojawianie się pajączków na twarzy i pogarszać warunki, takie jak trądzik różowaty.

Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia trądziku różowatego u kobiet. Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która powoduje zaczerwienienie i/lub małe, czerwone krostki na twarzy. Dla tych, którzy już mają trądzik różowaty, picie alkoholu często wywołuje zaostrzenia.

Dlaczego moja twarz robi się czerwona podczas picia alkoholu?

Nie tylko długotrwałe intensywne picie może powodować zaczerwienienie twarzy. Czasami podczas nocy picia alkoholu możesz zauważyć, że twoja twarz wydaje się zaczerwieniona. Nazywa się to reakcją alkoholową i może oznaczać, że organizm w pewnym stopniu nie toleruje alkoholu.

Reakcja wypłukiwania alkoholu zwykle występuje z powodu genetycznego niedoboru enzymu zwanego dehydrogenazą aldehydową (ALDH2). Enzym ten pomaga rozkładać aldehyd octowy, toksyczną substancję wytwarzaną, gdy organizm rozkłada alkohol.

Kiedy twoje ciało nie ma wystarczającej ilości ALDH2, aldehyd octowy może szybciej gromadzić się w twoim ciele, powodując objawy, takie jak zaczerwienienie. Mogą również wystąpić nudności, wymioty, ból głowy i szybkie bicie serca.

W tej chwili ta reakcja może być po prostu nieprzyjemna i nie powodować żadnych poważnych szkód. Warto jednak zauważyć, że osoby z niedoborem ALDH2 mogą być bardziej narażone na raka głowy, szyi i przełyku spowodowane piciem. Zaczerwienienie skóry podczas picia alkoholu może być oznaką, że najlepiej jest nie pić.

Jak pozbyć się czerwonej twarzy po alkoholu

Trudno jest pozbyć się długotrwałego zaczerwienienia twarzy spowodowanego piciem, zwłaszcza jeśli jest ono spowodowane trądzikiem różowatym lub pajączkami. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie szkód poprzez rzucenie picia. Jeśli nie ma takiej opcji, możesz ograniczyć spożycie alkoholu.

Jednak jedynym sposobem, aby całkowicie zapobiec zaczerwienieniu twarzy spowodowanemu alkoholem, jest picie mniejszej ilości lub całkowite zaprzestanie picia. A biorąc pod uwagę zwiększone ryzyko dla osób z niedoborem ALDH2, jest to mądry sposób działania.

Alkohol i obrzęk twarzy 

Czasami ludzie również rozwijają opuchniętą twarz od picia zbyt dużej ilości alkoholu. 

Jak wspomniano powyżej, picie dużych ilości alkoholu powoduje stany zapalne w całym ciele. Alkohol często prowadzi również do przybierania na wadze. Większość rodzajów alkoholu jest wysokokaloryczna i często łączy się je z mikserami zawierającymi cukier. W zależności od tego, co pijesz, tylko jeden napój może zawierać od pięćdziesięciu do setek kalorii.

Alkohol też odwadnia. W rezultacie twoja skóra i narządy starają się zatrzymać jak najwięcej wody, tworząc opuchnięty wygląd. Jest to powszechnie znane jako obrzęk i często może wpływać na Twój wygląd następnego ranka.

Jak pozbyć się opuchniętej twarzy po alkoholu

Ponieważ obrzęki są w dużej mierze spowodowane odwodnieniem, picie dużej ilości wody może ograniczyć opuchliznę. Najlepiej pić wodę przed, w trakcie i po wypiciu alkoholu. Pomaga to zwalczyć obrzęk zarówno na twarzy, jak i na brzuchu. Zmniejsza również przeciwzapalne działanie alkoholu na organizm.

Napoje gazowane i piwo pogarszają obrzęk, więc najlepiej unikać tych napojów, jeśli obawiasz się opuchlizny. Możesz także jeść i pić wolniej, regularnie ćwiczyć i ograniczać słone potrawy.

Alkoholowy nos

Być może słyszałeś również termin „alkoholowy nos”, czasami nazywany „bulwiastym nosem”. Techniczna nazwa tego stanu to rhinophyma i odnosi się do nosa, który jest duży, czerwony i nierówny.

Ostatnie badania sugerują, że ten stan jest podobny do ciężkiego trądziku różowatego i nie jest związany z nadmiernym piciem, jak powszechnie uważano. Jednak alkohol może pogorszyć objawy tego stanu. Intensywne picie rozszerza naczynia krwionośne, powoduje zaczerwienienie i może sprawić, że rhinophyma będzie bardziej widoczna.

Podsumowanie: co alkohol robi z twoją twarzą

Ogólnie rzecz biorąc, nadmierne spożycie alkoholu wpływa na twoją twarz na kilka sposobów, w tym:

 • Opuchlizna;
 • Zaczerwienienie;
 • Rozwój pajączków;
 • Wczesne starzenie się z powodu odwodnienia;
 • Poszarzała cera, również z powodu odwodnienia;
 • Wypryski, zwłaszcza jeśli spożywasz napoje o wysokiej zawartości cukru (np. koktajle i białe wino).

A ponieważ alkohol osłabia układ odpornościowy, intensywne picie może utrudniać kontrolowanie istniejących chorób skóry, takich jak egzema i trądzik różowaty.

Podsumowując, to nie tylko wnętrze twojego ciała cierpi, gdy pijesz w nadmiarze. Jeśli chcesz zachować zdrowie fizyczne od wewnątrz, kluczowe znaczenie ma ograniczenie spożycia alkoholu. Jednym ze sposobów walki z alkoholizmem jest wszywka alkoholowa, której działanie ma na celu wywołanie awersji do alkoholu. Wszywkę wszywa się pod skórę, a działanie czynnego leku sprawia, że po wypiciu alkoholu występują nieprzyjemne objawy. Wszywka jest najbardziej skuteczna w połączeniu z innymi metodami leczenia.