Alkoreksja: gdy zderzają się zaburzenia odżywiania i nadużywanie alkoholu

Kiedy zaburzenie związane z używaniem alkoholu łączy się z nieuporządkowanymi zachowaniami żywieniowymi, może to być przepis na katastrofę. Alkoreksja to termin charakteryzujący zastępowanie posiłków alkoholem. Chociaż termin ten nie jest klinicznie odpowiedni, ludzie używają go w odniesieniu do zachowań, w tym pomijania posiłków, nadmiernego wysiłku fizycznego i przeczyszczania pokarmu jako sposobu na zanegowanie kalorii spożywanych podczas picia alkoholu.

Alkoreksja: definicja

Potoczny termin alkoreksja odnosi się do osób, które nadużywają alkoholu w sposób zgodny z lub utrwalający ich zachowania związane z zaburzeniami odżywiania.

Alkoreksję powszechnie charakteryzują następujące zachowania: 

 • pomijanie posiłków w celu „zaoszczędzenia” kalorii lub zrekompensowania zwiększonego spożycia kalorii wynikającego ze spożywania napojów alkoholowych;
 • nadmierne ćwiczenia fizyczne w celu zrekompensowania kalorii spożytych z picia;
 • picie nadmiernych ilości alkoholu w celu zachorowania i oczyszczenia wcześniej spożytego pokarmu.

Kluczową koncepcją jest tutaj to, że alkoreksja obejmuje szkodliwą kombinację zarówno zaburzeń odżywiania, jak i problematycznych zachowań związanych z piciem. Te zachowania są najczęściej spotykane u studentów, ale nie ograniczają się wyłącznie do tej populacji.

Alkoreksja wśród młodych dorosłych 

Alkoreksja jest poważnym problemem dla młodych dorosłych. Mniej jedzenia i więcej picia staje się popularnym trendem wśród młodych dorosłych, którzy lubią spędzać czas towarzysko, ale chcą zachować bardzo szczupłą sylwetkę. Badanie wykazało, że ośmiu na dziesięciu studentów, z których wielu było mężczyznami, ostatnio angażowało się w co najmniej jedno zachowanie związane z alkoreksją. 

Picie na pusty żołądek nie tylko szybciej podnosi zawartość alkoholu we krwi, ale może również prowadzić do niebezpiecznych zachowań związanych z alkoholem, takich jak prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, brutalne napaści i nieskrępowane zachowania.

Związek między zaburzeniami odżywiania a nadużywaniem alkoholu

Chociaż nie wszyscy, którzy ograniczają jedzenie i upijają się, rozwiną zaburzenie odżywiania lub uzależnienie od alkoholu, mogą być bardziej narażeni. 

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu są szczególnie powszechne wśród osób z zaburzeniami odżywiania, ze względu na sposób, w jaki wchodzą ze sobą w interakcje. Alkohol może być stosowany w celu wywołania wymiotów — zwłaszcza spożywany w nadmiarze na pusty żołądek — oraz w celu ułatwienia odwodnienia. Alkohol może być również używany do uśmierzania uczucia strachu i niepokoju, które niosą ze sobą kobiety z zaburzeniami odżywiania. Zwykle boją się zarówno przybrania na wadze, jak i tego, że ktoś dowie się o ich niezdrowych zachowaniach.

Nawet jeśli osoba wykazująca oznaki alkoreksji nie skończy z długotrwałymi, współwystępującymi zaburzeniami, zachowania same w sobie mogą być niebezpieczne. Picie na pusty żołądek pozwala na szybsze wchłanianie alkoholu do krwioobiegu, co zwiększa prawdopodobieństwo zatrucia alkoholem, utraty przytomności, utraty pamięci i przemocy związanej z alkoholem. Ciężkie przypadki mogą nawet doprowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu.

Dlaczego alkoreksja jest niebezpieczna? 

Jeśli dana osoba nie otrzymuje wystarczającej ilości kalorii z pożywienia, ale otrzymuje kalorie z alkoholu, otrzymuje dużo pustych kalorii. Rezultatem jest wysokie ryzyko odwodnienia, niedoboru witamin i innych problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Osoby stosujące ograniczone jedzenie i zwiększone picie mogą być również narażone na upijanie się, które zwykle klasyfikuje się jako cztery lub więcej drinków dla kobiet lub pięć lub więcej drinków dla mężczyzn. Ponadto wiadomo, że alkoreksja zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń związanych z nadużywaniem alkoholu lub zaburzeń odżywiania, takich jak jadłowstręt psychiczny, zaburzenie z napadami objadania się lub bulimia psychiczna.

Alkoreksja prowadzi do wyższych wskaźników tych poważnych problemów zdrowotnych w porównaniu do osób, które piją i spożywają wcześniej odpowiednią ilość jedzenia:

 • Zaciemnienia;
 • Zatrucie alkoholowe;
 • Hipoglikemia;
 • Uszkodzenie mózgu związane z alkoholem.

W dłuższej perspektywie zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób związanych z alkoholem, takich jak np.:

 • Choroba wątroby;
 • Osteoporoza;
 • Problemy z sercem;
 • Cukrzyca;
 • Demencja.

Uczniowie angażujący się w to niebezpieczne zachowanie są również bardziej narażeni na seks bez zabezpieczenia, napaść na tle seksualnym, jazdę pod wpływem alkoholu i hospitalizację.

Ponieważ alkoholizm jest tak niezdrowy dla organizmu, wpływa na wygląd fizyczny. Alkohol pochłania witaminy i składniki odżywcze organizmu, przyspieszając proces starzenia. Ograniczanie kalorii w połączeniu z nadmiernym piciem prowadzi do anemii, trądzikowej skóry, łamliwych i cienkich paznokci i włosów, zawrotów głowy, wzdęć brzucha i zaparć. Alkoreksja może powstrzymywać przed przybraniem na wadze, ale ostatecznie niedożywiony organizm oznacza niezdrowy wygląd.

Oznaki alkoreksji 

Picie na pusty żołądek ułatwia upicie się, a dla wielu alkohol może wydawać się zabawnym i ekscytującym sposobem radzenia sobie ze stresem. Chociaż wielu błędnie wierzy, że szybsze upijanie się i spożywanie mniejszej ilości kalorii to sytuacja, w której wszyscy wygrywają, z czasem może to zaszkodzić ciału.

Jeśli ktoś, na kim ci zależy, pije więcej i mniej je, zwróć uwagę na inne zachowania, myśli i nawyki tej osoby. Jeśli zauważysz którykolwiek z poniższych objawów, wyraź swoje zaniepokojenie lub poszukaj leczenia.

 • Nadmierne zamartwianie się przyrostem masy ciała i wizerunkiem ciała;
 • Częste wyprawy do łazienki po posiłkach w celu wywołania wymiotów;
 • Angażowanie się w ekstremalne diety i nadmierne ćwiczenia fizyczne;
 • Stosowanie środków przeczyszczających lub moczopędnych w celu utraty wagi;
 • Spożywanie nadmiernych ilości jedzenia w ciągu dwóch godzin, po którym następuje poczucie winy;
 • Niska samoocena;
 • Depresja;
 • Słabe umiejętności radzenia sobie;
 • Nieadekwatne poczucie bycia akceptowanym;
 • Strach przed utratą kontroli.

Można rozpocząć od pojedynczego epizodu, opuszczając posiłek, aby później tego wieczoru dużo wypić. Ale takie zachowanie może łatwo stać się śliskim zboczem prowadzącym do rozwoju zaburzeń odżywiania lub zaburzeń związanych z używaniem alkoholu.

Leczenie alkoreksji: uzyskiwanie pomocy

Otrzymanie pomocy w przypadku zachowań związanych z alkoreksją to nie lada wyczyn. Zachowania te są często społecznie akceptowane, dlatego uznanie ich za problematyczne i poszukiwanie niezbędnego wsparcia to odważna decyzja.

Jeśli ty lub ktoś bliski dotarliście do tego miejsca, nie wahaj się sięgnąć po wsparcie do profesjonalistów. Najskuteczniejszą metodą leczenia alkoreksji byłoby leczenie współistniejących zaburzeń odżywiania oraz przekonań i zachowań związanych z używaniem substancji. Należy jednak pamiętać, że specjaliści zajmujący się leczeniem mogą na początku zalecić zaangażowanie się w stabilizację medyczną jednego lub obu, ponieważ dana osoba może być tak niedożywiona, że potrzebuje pomocy medycznej lub może być narażona na ryzyko odstawienia alkoholu, które może zagrażać życiu.

Dla tych, którzy szukają wsparcia dla alkoholików, może to być początek podróży ukierunkowanej na dobre samopoczucie fizyczne i skuteczne radzenie sobie w dorosłości. W przypadku zachowania całkowitej abstynencji pomocna może okazać się wszywka alkoholowa, która jest najbardziej skuteczna w połączeniu z innymi metodami leczenia.