Kim jest weekendowy alkoholik? Oznaki alkoholizmu

Alkoholik weekendowy to ktoś, kto pije alkohol tylko w weekendy. Może dużo pić w piątkowe i sobotnie wieczory, ale powstrzymywać się w ciągu tygodnia.

Chociaż ten sposób picia początkowo nie wydaje się szkodliwy, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Weekendowi alkoholicy są bardziej narażeni na utratę przytomności, uszkodzenie wątroby i inne problemy zdrowotne związane z intensywnym piciem. Mogą również mieć trudności z utrzymaniem relacji i utrzymaniem pracy.

Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, jest weekendowym alkoholikiem, ważne jest, aby uzyskać pomoc. Istnieje wiele zasobów dostępnych dla osób zmagających się z alkoholizmem, a leczenie może mieć duże znaczenie w czyimś życiu. Przy odpowiedniej pomocy możliwe jest przezwyciężenie alkoholizmu i prowadzenie zdrowego, szczęśliwego życia.

Czy można być alkoholikiem i pić tylko w weekendy?

Tak, można być alkoholikiem, nawet jeśli pijesz tylko w weekendy. Wiele osób, które piją w weekendy, może usprawiedliwiać upijanie się, ponieważ piją alkohol tylko przez kilka dni w tygodniu. Weekendowi alkoholicy mogą zaprzeczać, że są uzależnieni od alkoholu i nie będą szukać pomocy ani leczenia. Niekontrolowane i nieleczone picie w weekendy może prowadzić do codziennego picia i zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Chociaż upijanie się nie musi być tak poważne, może ostatecznie doprowadzić do alkoholizmu i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Możesz się zastanawiać, czym tak naprawdę jest napój alkoholowy i co stanowi upijanie się. Standardowy drink to taki, który zawiera 10 g czystego alkoholu. 

Oznaki weekendowego alkoholika 

Weekendowy alkoholik może nie wydawać się poważnym problemem, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji. Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, wykazuje którykolwiek z poniższych objawów, być może nadszedł czas, aby szukać pomocy:

Niemożność zatrzymania się po jednym drinku

Jeśli stwierdzisz, że nie możesz wypić tylko jednego drinka bez pragnienia więcej, może to oznaczać, że jesteś weekendowym alkoholikiem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli pijesz więcej, niż zamierzałeś.

Jeśli stwierdzisz, że usprawiedliwiasz swoje spożywanie alkoholu, mówiąc: „Zasługuję na to” lub „Miałem ciężki tydzień”, jest to znak, że możesz mieć problem. Weekendowy alkoholik często w ten sposób racjonalizuje swoje nawyki związane z piciem.

Kiedy poczucie winy miesza się z używaniem alkoholu

Czy często pijesz, żeby zapomnieć o winie? Jeśli tak, to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Alkoholik weekendowy często zwraca się do alkoholu, jako sposobu radzenia sobie z negatywnymi emocjami, takimi jak poczucie winy.

Kiedy zachowujesz się inaczej będąc pijanym a trzeźwym

Jeśli zauważysz, że zachowujesz się inaczej, gdy jesteś pijany, a inaczej, gdy jesteś trzeźwy, jest to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Weekendowy alkoholik często używa alkoholu jako sposobu na ucieczkę od rzeczywistości.

Kiedy zaczynasz narażać przyjaciół i rodzinę

Jeśli zauważysz, że zaczynasz narażać swoich przyjaciół i rodzinę, jest to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Weekendowi alkoholicy często przedkładają swoje picie ponad wszystko, w tym swoich bliskich.

Kiedy ryzykujesz osiągnięcie celów zawodowych z powodu spożywania alkoholu

Jeśli zauważysz, że zaczynasz ryzykować cele zawodowe związane z używaniem alkoholu, jest to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Weekendowy alkoholik często przedkłada alkohol nad karierę.

Kiedy picie alkoholu pochłania każdą twoją myśl

Jeśli zauważysz, że picie alkoholu pochłania każdą twoją myśl, jest to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Weekendowy alkoholik często cały czas myśli o piciu, co utrudnia skupienie się na czymkolwiek innym.

Kiedy chcesz utrzymać lekki szum

Jeśli odkryjesz, że chcesz zachować lekkie szumy, jest to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Weekendowy alkoholik często nie chce czuć się całkowicie trzeźwy, ponieważ czuje, że to go bardziej niepokoi.

Kiedy musisz wypić więcej, aby osiągnąć ten sam efekt

Jeśli stwierdzisz, że musisz wypić więcej, aby osiągnąć ten sam efekt, to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Weekendowy alkoholik często buduje tolerancję na alkohol, co oznacza, że musi pić więcej, aby uzyskać te same efekty.

Kiedy zaniedbujesz swoje obowiązki

Jeśli zauważysz, że zaniedbujesz swoje obowiązki na rzecz picia, jest to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Alkoholik weekendowy często przedkłada picie nad pracę, rodzinę i inne obowiązki.

Kiedy pijesz więcej niż planowałeś

Jeśli zauważysz, że pijesz więcej niż planowałeś, to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Weekendowi alkoholicy często mają trudności z trzymaniem się swoich celów związanych z piciem i ostatecznie spożywają więcej alkoholu, niż zamierzali.

Akceptacja alkoholu i stereotypy alkoholika

Jeśli stwierdzisz, że akceptujesz alkohol i stereotypy alkoholika, to znak, że możesz być weekendowym alkoholikiem. Weekendowi alkoholicy często nie postrzegają swojego picia jako problemu, a nawet umożliwiają picie, kupując stereotyp, że wszyscy alkoholicy są niechlujni lub wymykają się spod kontroli.

Jeśli identyfikujesz się z którymkolwiek z tych znaków, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do profesjonalisty. Alkoholizm to poważna choroba, która nieleczona może zniszczyć życie. Jeśli uważasz, że możesz być weekendowym alkoholikiem, zwróć się o pomoc już dziś.

Jak przestać pić w weekend

Jeśli zmagasz się z weekendowym piciem, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie przestać. Po pierwsze, ważne jest, aby zidentyfikować wyzwalacze. Jakie sytuacje lub wydarzenia sprawiają, że chcesz się napić? Kiedy już poznasz wyzwalacze, możesz zacząć ich unikać. Jeśli nie możesz ich uniknąć, spróbuj opracować plan radzenia sobie z nimi bez picia.

Ważne jest również, aby pozbyć się alkoholu z domu. Jeśli nie masz alkoholu w pobliżu, nie będziesz tak kuszony do picia. Możesz również rozważyć uczęszczanie do AA lub innego rodzaju grupy wsparcia. Grupy te mogą zapewnić ci wsparcie i odpowiedzialność, co może być pomocne, gdy próbujesz przestać pić.

Jeśli chcesz na długo pozostać w trzeźwości możesz zastosować wszywkę alkoholową. To rodzaj terapii farmakologicznej. Lek, który wszczepia się pod skórę, dostaje się do krwiobiegu i wywołuje nieprzyjemne skutki uboczne po reakcji z alkoholem. Wszywka ma więc na celu wywołanie awersji i negatywnych skojarzeń do alkoholu. Utrzymuje się w organizmie przez około 8-10 miesięcy. Jest skuteczna tylko w przypadku osób, które samodzielnie zdecydowały się podjąć leczenie. 

Jeśli uważasz, że możesz być alkoholikiem, ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy. To najlepszy sposób, aby zapewnić sobie leczenie potrzebne do zaprzestania picia i zachowania trzeźwości.