Padaczka alkoholowa objawy – drgawki po alkoholu

Padaczka alkoholowa objawy - drgawki po alkoholu

Padaczką alkoholową określa się stan napadów drgawek, które pojawiają się u ludzi uzależnionych od alkoholu. Występują one w okresie abstynencji. Jest to przypadłość, która dotyczy osób często i długotrwale spożywających alkohol. Określa się ją również jako „delirkę alkoholową”. Organizm, który jest przyzwyczajony do pewnej dawki alkoholu, źle reaguje na stan abstynencji i dochodzi do podwyższenia progu drgawkowego. 

Po jakim czasie może wystąpić padaczka alkoholowa i jakie są jej objawy? 

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie określić, po jakim czasie ciągłego spożywania alkoholu mogą wystąpić pierwsze objawy padaczki alkoholowej, charakteryzującej się napadem drgawek. Jest to kwestia uzależniona od indywidualnych predyspozycji organizmu osoby uzależnionej oraz ilości alkoholu, który przyjmuje. Ważne jest aby pamiętać, że napady drgawkowe występują podczas okresu graniczenia alkoholu lub jego całkowitego odstawienia. Napady zwykle pojawiają się w ciągu dwóch pierwszych dób od ograniczenia spożywania alkoholu lub całkowitego jego zaprzestania. 

Ryzyko wystąpienia napadów padaczkowych u ludzi chorujących na alkoholizm jest trzykrotnie większe niż u tych, którzy nie mają problemów z alkoholem. Ryzyko wzrasta także wraz z ilością spożywanego trunku. 

Padaczka alkoholowa – przyczyny jej występowania

Bezpośrednia przyczyna padaczki alkoholowej to zaawansowany alkoholizm. Napady drgawek zwykle występują w dwóch przypadkach:

  1. Gdy stężenie alkoholu we krwi spadnie
  2. W krótkim czasie od zaprzestania spożywania alkoholu.

To wynik spożywania alkoholu długotrwale, w dużych ilościach. Przyczynia się to do zwiększenia progu drgawkowego w organizmie osoby uzależnionej. Obniżenie ilości spożywanego alkoholu lub całkowite jego odstawienie wiąże się z obniżeniem tego progu, co skutkuje napadem padaczkowym. W przypadku padaczki alkoholowej jednak drgawki nie mają swojego źródła w zaburzonej biochemii mózgu. Do przyczyn padaczki alkoholowej można zaliczyć także uszkodzenia mózgu spowodowane destrukcyjnym działaniem alkoholu.

Padaczka alkoholowa objawy. Drgawki po alkoholu. 

Do objawów abstynencyjnych napadów drgawek zalicza się utratę świadomości i omdlenie. Dochodzi do prężenia i skurczy mięśni w całym ciele. Osoba dotknięta padaczką alkoholową może nieświadomie oddać mocz i stolec oraz przegryźć sobie język.

Do objawów padaczki alkoholowej możemy zaliczyć także:

  • Nudności
  • Poty
  • Biegunkę
  • Skoki ciśnienia krwi
  • Przyśpieszenie akcji serca

Niestety w przypadku padaczki alkoholowej bardzo rzadko pojawiają się sygnały ostrzegawcze – dochodzi do niej nagle, a człowiek nie jest w stanie przygotować się na ten stan. W niektórych przypadkach padaczka alkoholowa może rozwinąć się do tego stopnia, że osoba chora ma do czynienia z serią ataków padaczkowych, między którymi nawet nie odzyskuje ona przytomności. O ile taki stan rozwija się stosunkowo rzadko, to nie można całkowicie wykluczyć możliwości jego występowania. Stan padaczkowy jest groźny dla zdrowia i życia, dlatego powinien być niezwłocznie skontrolowany z  lekarzem. 

Padaczka alkoholowa – co robić, kiedy nastąpi atak?

Jeśli zauważymy, że ktoś w naszym otoczeniu dostał ataku padaczki alkoholowej, powinniśmy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy polegającej przede wszystkim na zapewnieniu bezpieczeństwa osobie poszkodowanej. Należy zabezpieczyć głowę pacjenta, obejmując ją dłońmi i nie podnosić jej do góry. Włożenie przedmiotu pomiędzy zęby osoby poszkodowanej sprawi, że nie przegryzie ona swojego języka podczas ataku drgawek. Po ok. 2-3 minutach, drgawki powinny samoistnie ustąpić – wtedy należy ułożyć pacjenta w pozycji bocznej ustalonej, aby uniemożliwić zakrztuszenie czy zachłyśnięcie się. W tej sytuacji zdecydowanie zakazane jest podawanie pacjentowi jedzenia i picia. 

Padaczka alkoholowa – jak ją leczyć?

Jeśli pacjent pierwszy raz w życiu doświadcza padaczki alkoholowej, powinno się pokierować go na diagnostykę obrazową. Tomografia komputerowa jest badaniem pozwalającym stwierdzić, czy w trakcie napadów padaczkowych nie doszło do urazów wewnętrznych, np. głowy, ale również można upewnić się dzięki niej, czy napad drgawek był spowodowany abstynencją od alkoholu. Tomografia komputerowa jest w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć temu, czy pacjent ma guza mózgu.

Postawienie diagnozy, która potwierdzi padaczkę alkoholową może być powiązane z koniecznością poddania się detoksykacji organizmu i leczeniu odwykowemu – jeśli nie dojdzie do tego, to takie ataki mogą zdarzać się o wiele częściej. Często pacjentom zaleca się także farmakoterapię polegającą na przyjmowaniu leków przeciwpadaczkowych i przeciwdrgawkowych. Takie leki mogą wchodzić w interakcje z alkoholem, dlatego pacjent zobligowany jest zrezygnować z picia podczas leczenia, aby nie ryzykował on swoim zdrowiem. Bardzo często leczenie padaczki alkoholowej wiąże się z rozpoczęciem psychoterapii, która ma na celu pomóc pacjentowi odstawić alkohol. Podczas leczenia padaczki wskazana jest także odpowiednia dieta.

Czy padaczka alkoholowa jest uleczalna?

Tak, padaczka jest uleczalna, gdyż nie należy ona do chorób trwałych. Napady drgawek ustaną kiedy pacjent odstawi napoje alkoholowe. Bardzo często padaczka alkoholowa nie pojawia się już po kilkunastu dniach od momentu rezygnacji z alkoholu i wdrożeniu leczenia. 

Skutki uboczne padaczki alkoholowej

Chociaż padaczka alkoholowa może być skutecznie leczona, to nieleczenie napadów drgawek po alkoholu może nieść za sobą ryzyko późniejszego wystąpienia padaczki. Tak zwana „padaczka późna” jest objawem, który może występować u pacjentów uzależnionych od alkoholu, u których doszło do urazów mózgu podczas upojenia. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do uszkodzeń i zmian w mózgu, które niosą za sobą wiele konsekwencji. Padaczka również może być powodem wystąpienia uszkodzeń mózgu. 

Jak uniknąć padaczki alkoholowej?

Oczywiście, najlepszym sposobem na uniknięcie padaczki alkoholowej jest rezygnacja ze spożywania alkoholu i przejście na życie w abstynencji. Napady drgawek po alkoholu to typowa przypadłość, która dotyka ludzi nadmiernie spożywających alkohol – skuteczną metodą na uniknięcie ich jest jego niespożywanie. Pierwsze objawy uzależnienia powinny zapalić czerwoną lampkę i wywołać reakcję, która zmusi do pójścia na odwyk – im szybciej zostanie wszczęte leczenie, tym lepiej i łatwiej dla pacjenta. Uniknięcie drgawek jest jak najbardziej możliwe i nie jest to jedyny plus zdecydowania się na terapię – można uratować swój organizm przed masą problemów zdrowotnych, jakie powoduje alkohol.

Drgawki podczas snu

Każdy człowiek kiedyś miał do czynienia z innym rodzajem drgawek niż te po alkoholu – mowa tutaj o drgawkach występujących przed zaśnięciem, które nazywa się miokloniami. Występują one u zdrowych ludzi podczas snu, w trakcie fazy NREM, lub rządniej REM. Powodują one natychmiastowe obudzenie i bardzo często towarzyszy im uczucie spadania. Taki nagły zryw nazywa się zrywem mioklonicznym. To zjawisko nie ma jednak żadnego powiązania z padaczką alkoholową i nie trzeba się nim martwić.